Niektóre zabytki

  • Wały Chrobrego (dawniej Tarasy Hakena) – tarasy widokowe zbudowane na dawnym forcie wojskowym.
  • Schron pod dworcem
  • Czerwony ratusz – dawna siedziba władz miasta.
  • Bazylika archikatedralna pw. Św. Jakuba.
  • Cmentarz Centralny – jeden z największych cmentarzy na świecie.
  • Zamek Książąt Pomorskich – dawna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego.
  • Baszta Panieńska (Baszta Siedmiu Płaszczy) – jej nazwa pochodzi od Bramy Panieńskiej wybudowanej w 1307 r. Tutaj znajdziecie legendę o baszcie.

Niektóre muzea

  • Centrum Dialogu „Przełomy” – wystawa o powojennej historii regionu, Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i o przemianach roku ’89.
  • Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego.
  • Muzeum Szczecina w ratuszu staromiejskim.

 

Legenda

Legendę o rycerzu Szczocie znajdziecie na portalu sedina.pl

A legendę o Sedinie poniżej:

Sedina była boginią na Olimpie, której nie interesowały plotki, kłótnie i intrygi na Olimpie, kochała żeglarzy. Po kolejnej awanturze na Olimpie, Sedina wsiadła na okręt, wzięła Hermesa za przewodnika, wiernego Gryfa za obrońcę i wyruszyła w nieznane. Długo płynęli, aż dopłynęli do miejsca gdzie rzeka rozlewała się w szeroką deltę jakby rzucając wyzwanie morzu. Postanowili ruszyć w głąb nieznanego lądu. Upłynęli wiele mil aż ujrzeli bezkresne jezioro i rzekę o wielu ramionach. Wokół były gęste lasy. Jedynie nad zachodnim brzegiem górowało wysokie, zupełnie nagie wzgórze. Sedinę urzekło to miejsce.
Objęła w posiadanie tę krainę! Od dziś tu będzie mój dom!. Wspięli sie na wzgórze i na samym jego szczycie Sedina zasadziła dąb. Obok żołędzia Hermes wrzucił pióro (znak lotnego umysłu i powodzenia w handlu) a Gryf swój lwi pazur (dla śmiałości i odwagi). Bogini podlała nasiono słoną wodą oceanu (która sprowadzała niepokój, nieodgadnione pragnienie podróży, przygody i miłość do morza). Wkrótce nad całą okolicą górowało ogromne majestatyczne drzewo. I tutaj powstało miasto. (Źródło)

Patron

Szczecin nie ma patrona, ale miasto jest związane ze św. Jakubem Większym Apostołem.

Pod jego wezwaniem jest nasza bazylika archikatedralna (czyli katedra) i co roku odbywa się w naszym mieście Jarmark Jakubowy. Przez Szczecin przebiega też Pomorska Droga św. Jakuba – licząca 1020 km trasa pielgrzymek do miejsca spoczynku św. Jakuba.

Św. Jakub był wraz ze swym bratem św. Janem apostołem Jezusa. Towarzyszył Jezusowi w najważniejszych wydarzeniach, między innymi podczas modlitwy w Ogrójcu. On i brat bardzo szybko się denerwowali, dlatego Jezus nazywał ich synami gromu. Gdy Jezus i apostołowie nie zostali przyjęci w pewnym miasteczku, Jakub i Jan chcieli, żeby na to miasteczko spadł ogień z nieba, ale Pan Jezus się nie zgodził.

Św. Jakub zginął jako pierwszy ze wszystkich apostołów, kazał go ściąć Herod Agryppa I. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój.