TAJEMNICZE ZAGADKI

Z ostatniej zbiórki wiemy, że skontaktował się z nami tajemniczy jegomość – mówił dziwnym językiem, chyba bardzo starą polszczyzną (językiem polskim) i chyba wszyscy podejrzewamy, że to Porywacz Bajek. Ostatnim, co wiemy, że zrobił, było wysłanie nam zaszyfrowanego tekstu. Razem z druhami już jedną część odszyfrowaliśmy, więc wiemy już, jaki jest klucz do rozwiązania, oraz że jest to forma zagadek. Przesyłamy Wam, zuchom, ten klucz, oraz resztę zagadek (w sumie są cztery) i prosimy o pomoc – niech każdy z Was, może z rodzicami, spróbuje rozwiązać te zagadki:

KLUCZ ROZWIĄZANIA: GA-DE-RY-PO-LU-KI

1.Bajka jak wiecie, stron może mieć kilka. Różne historie ona nam wymyśla. Jedna nudniejsza, inna ciekawsza. A co ma na końcu? Przekaz rzecz jasna.

Bgjig jgi wkdckd, stypn mpżd mkdć ikuig. Yóżnd hkstpykd png ngm wrmrśug. Jdeng nlenkdjszg, knng ckdigwszg. G cp mg ng ipńcl? Oyzdigz yzdcz jgsng.

2. Ygz jdst zkdupnd, ygz jdst czdywpnd.. nkdbkdsikd tdż mpżd skę zegyzrć, g z ogszczr ml skgyią zgwkdwg, jgibr zębksi mkdskąc nkd lmrwgł. Wkduikd mg szopnr k papn ełlagśnr.

3. Aer jdst ckdołp, wtder ołrnkd, g ng uóe twgyenkdjd w zkmkd.

4. Spsnpwr, eębpwr, stgyr ulb młper. Ypsną w nkm ayzrbr, ypsną jgaper.

Dajcie znać smsem lub na rycerze@szczepwatra.pl!